Refleksologia jelita grubego
ZDROWIE
Agnieszka Wiśniewska
11/8/20232 min czytać
Jelito grube to miejsce przemiany trawionych w jelicie cienkim resztek pokarmowych w kał. W świetle badań, które ukazują się dość licznie na temat mikrobiota jelitowej oraz układu trawiennego zauważa się, że na pracę jelit ma wpływ: żywienie, rodzaj i jakość diety, tryb życia, czynnik stresu, itp.
Jelito grube składa się z odcinków: kątnica, okrężnica wstępująca, poprzeczna i zstępująca, esica, odbytnica, kanał odbytu. Bakterie bytujące w jelicie rozkładają resztki pokarmu, produkują enzymy oraz niektóre witaminy np. witamina K. Ściany jelita grubego mają dużą przepuszczalność, co ma olbrzymi wypływ na gospodarkę wodno- elektrolitową organizmu. Jeśli w jelicie dochodzi do zalegania resztek pokarmu, wtedy do organizmu uwalniają się toksyny z procesów gnilnych, co może prowadzić do samo zatruwania ustroju oraz tworzenia się osadu na jelitach, który ogranicza przepływ substancji odżywczych, wody, elektrolitów.
"Mózg w jelitach", czyli trzewny układ nerwowy składający się z włókien somatycznych i doprowadzających (80%) oraz ogólnych i specjalnych włókien odprowadzających trzewnych (20%). Mózg trzewny ma umiejętności czucia, uczenia się i zapamiętywania. Jelita to miejsce uwalniania substancji chemicznych oraz neurotransmiterów: serotonina, dopamina, acetylocholina. itp., tak ważnych dla naszego samopoczucia oraz funkcjonowania innych narządów w ciele.
Cel refleksologii:
rozluźnienie mięśni brzucha
rozluźnienie mięśni klatki piersiowej i szyi
rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych
poprawa perystaltyki jelit
poprawa odporności
wsparcie oddechu przeponowego
zniesienie dolegliwości bólu przewlekłego ciała
poprawa postawy ciała
Terapia refleksologii jelita grubego zaczyna się od zebrania wywiadu dotyczącego stanu zdrowia fizjologicznego oraz emocjonalnego, aby wykluczyć przeciwwskazania do udziału w terapii, którymi są: silna biegunka, aktywna choroba wrzodziejąca jelita, ostry stan brzucha, przejście operacji brzusznych w ostatnich 3 miesiącach, zaawansowane żylaki na podudziach. Strój do sesji powinien być wygodny dla pacjenta oraz ciepły, gdyż dotyk w refleksologii jest przez ciuchy, wyjątkiem są odkryte łydki (spodenki 3/4 lub legginsy).
Kiedy Twój organizm jest zagazowany?
wzdęcia
bóle głowy
ból w klatce piersiowej
wrażliwość wokół szyi i obojczyków
bóle pleców
ciężkość barków oraz głowy po posiłku
zaparcia
płytki oddech
postawa ciała "uniesione barki", asymetrie tułowia
Dlaczego tak ważna jest praca na narządach wewnętrznych:
poprawa mobilności przepony oddechowej, ważnej dla postawy ciała, prawidłowego ciśnienia w cylindrze brzusznym oraz uwolnienie od napięć miejsc przejścia nerwów, naczyń, tętnic powodujących zastój w ciele
poprawa jakości snu
wsparcie przy bezdechu sennym/ chrapanie
wsparcie leczenia farmakologicznego depresji
wsparcie leczenia chorób układu pokarmowego: SIBO, zespół jelita drażliwego, refluks, wzdęcia
somatyzacja emocji w ciele
Kontakt
798-601-580
agnieszka.wisniewska28@gmail.com
Adres
LOFI Fizjoterapia
Wiertnicza 45 lokal 1
02-956Warszawa